Fundacja Udaru Mózgu
23 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu
Ewa, manager 32 lata
Pewnego dnia w pracy zauważyłam, że szefowa, straciła równowagę. Nie upadła, ale nie mogła samodzielnie dojść do swojego pokoju. Próbowała powiedzieć mi, co się dzieje, ale z jej ust wydobywał się całkowicie niezrozumiały bełkot.
CZYTAJ CAŁOŚĆ
Jan, emeryt 62 lata
Pewnego słonecznego, letniego dnia byliśmy z meżem na naszej podmiejskiej działce.W pewnym momencie mąż poczuł bardzo silny ból głowy i drętwienie lewej ręki. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje.
CZYTAJ CAŁOŚĆ
Marek, stolarz 46 lat
Gdyby nie finansowa pomoc rodziców i teściów zostałbym całkowicie bez rehabilitacji. Próbowałem nawet jeszcze raz starać się o rehabilitację szpitalną, ale są ponad roczne terminy oczekiwania.
CZYTAJ CAŁOŚĆ
Liczy sie Czas
Układ niedokrwienny

Układ niedokrwienny

Jest wywołany zamknięciem lub zwężeniem światła naczyń wewnątrzmózgowych albo doprowadzających krew do mózgu. Prowadzi to do zaburzenia utlenowania oraz odżywiania komórek nerwowych mózgu a w następstwie do ich obumarcia.

Układ krwotoczny

Układ krwotoczny

Udar krwotoczny mózgu powstaje wskutek rozerwania naczynia mózgowego, powodując wynaczynienie krwi w obrębie mózgowia (powikłanie nadciśnienia tętniczego) lub do przestrzeni podpajeczynówkowej (najczęściej związane z tętniakiem).

O udarze mózgu

Udar móżgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Co roku odnotowuje się ok. 70 000 zachorowań, oznacza to że średnio co 8 minut ktoś doznaje udaru. Wspólnie możemy poprawić te liczby, wystarczy poświęcić kilka minut by dowiedzieć się czym jest udar, jak go rozpoznawać i jak działać w przypadku jego wystąpienia.

Objawy ostrzegawcze udaru:

  • nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała
    (niedoczulica połowicza) lub drętwienie połowy ciała
  • wykrzywienie twarzy po jednej stronie, szczególnie widoczne jest opuszczenie kącika ust
  • nagłe osłabienie kończyny lub kończyn po jednej stronie (niedowlad polowiczy)
  • nagłe zaburzenia mowy
    (mowa bełkotliwa, utrata zdolności mówienia, trudności w zrozumieniu mowy)
  • nagłe zaburzenia widzenia - charakterystyczne jest niedowidzenie na jedno oko lub niedowidze nie polowy pola widzenia
  • nagłe zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami w utrzymaniu rownowagi, nagłymi upadkami, czasami z podwójnym widzeniem, kłopotami z orientacją i zaburzeniami swiadomości

Jeśli wystąpią u Ciebie lub u Twoich bliskich takie przemijające objawy, nie bagatelizuj tego - możesz mieć udar! Zgłoś się do lekarza gdyż istnieje szansa szybkiego zastosowania leczenia i uniknięcia trwałego kalectwa. Pamiętaj liczy się czas!

Stop udarom - w twoim smartfonie

Już wiesz jak ważną role w przypadku wystąpienia udaru odgrywa czas. Możesz pobrać bezpłatną aplikację na swojego smartfona która przypomni Ci jakie są objawy udaru mózgu. Sprawdzisz ryzyko wystąpienia tej choroby u siebie i Twoich bliskich, a w razie wystąpienia udaru podpowie Ci gdzie uzyskasz pomoc w Twojej okolicy

Pobierz Aplikację
CZAS - aplikacja